Kakao Bulutlari Blog - Butik Pasta

İlk jelli Şeker Jelibon:))

Davet gelince açıkcası pek bir hoşuma gitti. Hem anneler gününe denk getirilmiş ,hemde çocuklarımız birlikte davet edilmişiz birde üstüne atları yakından görebileceğimiz bir ortam hadi bir üstünede müdavim olduğumuz jellibon.

Bir çocuk daha ne istesin ki diyormusunuz içinizden:)

Jelibon, en sevdiğim şekerleme ve oğlumunda en sevdiği abur cuburu.

 

 

 

Jelibon 1987den beri hayatımızda. Saydamsı görüntüsü, meyve sulu lezzeti aromasıyla…

 

 

Sabahın erken saatlerinde Doru restorantta kahvaltıyla başlayan jelibon etkinliğimizin fotoğraflarına linkten bakabilirsiniz. http://www.flickr.com/photos/78560618@N06/                  

Kraft Foods, ve jelibon hakkında firma yetkililerinden detaylı bilgiler aldık. (Biz sohbet ederken çocuklar bahçede pek eğlendiler.) Elbetteki sorularımız vardı. Cevapları için teşekkür ediyorum.

İki guruba ayrılarak çcuklarımızla birlikte pasta ve limonota yaparak günü bitirdik:) Şefimiz Aylin ise günün bir başka sürpriziydi benim için:)

Kraft Foods

Kraft Foods, yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Toplamda yaklaşık 150.000 çalışanımızla, 180 adet üretim ve işletme tesisimizle faaliyet göstermekteyiz. 170’in üzerinde ülkede, her gün yüz milyonlarca kez tüketiciler gözde Kraft Foods markalarıyla buluşmaktadır ve 40’tan fazla markamız 100 yılı aşkın bir süredir faaliyettedir. Üstün marka portföyümüz dünya çapında milyonlarca tüketicinin güvenini kazanmıştır. Jelibon, Tofita, First, Falım, Tang, Patos, Milka, Jacobs, Toblerone, Missbon ve Olips gibi markalar, çatımız altında barındırdığımız markalara örnektir.

Özellikle çocuklar için üretilen jelibonun üretiminde kullanılan ham maddeler konusunda oldukça titizler. İçeriği dolayısıyla benimde zaman zaman aklıma takılan soru işaretlerine cevap bulduğum bir ortamdı. Öncelikle jelibonun içeriğinden önce, jelibon hakkında kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Jelibon

1987 yılında Türkiye’nin ilk ve tek jelli şekeri olarak hayatına başlayan Jelibon, pazara sunulduğundan bu yana liderliğini koruyarak en sevilen şeker markalarından biri oldu. Jelibon, bugün de kendini, çocukları ve gençleri bir araya getirmeye ve böylece birlikte daha güzel eğlenceler yaratmaya adıyor. Ayrıca iletişim çalışmalarına artık anneleri de ekliyor! Çocuklarının şeker ya da şekerleme tüketimi konusunda hassas olduğunu bildiğimiz annelerimize Jelibon’un doğal ve bitki özlü içeriğini duyurmaya başladık:

Meyve Suyu

İçeriğinde yapay renklendirici ve katkı maddesi yerine bitki özlü renklendiriciler barındıran Jelibon, lezzetini de meyve sularından alıyor. Jelibon çeşitlerinin çoğunluğunda meyve suyu kullanılmaktadır. Kullanılmakta olan meyve suları konsantre olarak ürünlere ilave edilir.

Kullanılan meyve suyu konsantreleri şunlardır:

 • Çilek suyu konsantresi
 • Elma suyu konsantresi
 • Ananas suyu konsantresi
 • Portakal-limon suyu konsantresi
 • Ahududu suyu konsantresi

Renklendiriciler

Jelibon’da kullanılan renklendiriciler, kurutulmuş bitkilerden “ekstraksiyon” yöntemiyle elde edilen bitkisel özler içeriyor. Jelibon çeşitleri arasında yer alan Ayıcık, Minimeyve, Topik, Çilek, Afrika, Tamtam ve Hokus Pokus ürünlerindeki renklendiriciler bitkisel özlerden oluşurken, Jelibon Kola renklendirici içermiyor.

Jelibon’da kullanılan renklendiricilerin tamamı AB ve Türkiye gıda yasalarına uygun olacak şekilde seçilmektedir. Büyük
bir çoğunluğu bitkisel ekstraktlardan oluşur. Kullanılan bitki özlü renklendiricilerden bazıları şunlardır:

 • Yeşil renk: Ispanak ekstraktı, ısırgan otu ekstraktı
 • Kırmızı renk: Kırmızı lahana, üzüm, siyah havuç gibi bitkisel kaynaklar
 • Sarı renk: Zerdeçaldan elde edilir.

Jelatin

Jelatin memelilerin dokularında, deri, kemik ve kasları kemiklere bağlayan, kemikleri birbirine ve diğer organlara bağlayan kısımlarında bulunan ve bir protein olan kollagenden elde edilen bir protein maddesidir. Jelibon üretiminde helal sertifikalı sığır jelatini kullanılmaktadır.

Asit Düzenleyiciler

Asitlik düzenleyiciler ürünlere ekşilik verme amacıyla eklenir. Kullanılan asitlik düzenleyiciler AB ve Türkiye gıda mevzuatlarında kullanılması uygun görülmüş olanlar arasından seçilmektedir.

Aromalar

Kullanılan aromaların hepsi AB ve Türkiye gıda yasalarına
uygun olacak şekilde seçilmektedir.

Ürün çeşitliliği ve marka iletişimi üzerine yaptığı yeniliklerle Jelibon, tüm yaş gruplarına “Hep Birlikte Eğlenje” sloganıyla sesleniyor.
 Bu eğlenceli dünyayı ziyaret etmek için www.jelibonya.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaşın:

Kakao Bulutları Ana Site

Paylaşın:

Kategoriler

 • Kavanozda Muhallebi (1)
 • Lolipop Şekerler (2)

Arşiv

Bumerang


Hakkımda

Uzun bir süredir özel pasta ve kurabiye tasarımıyla ilgileniyorum. Çalışma hayatına finans sektöründe başladım. Bu sektörden ayrıldıktan sonra pasta ve kurabiye konusunda Türkiye’nin önde gelen kişi ve kurumlarından eğitim alarak profesyonelliğe adım attım. Ev yapımı geleneksel pastacılık anlayışını modern pasta üretim teknikleriyle birleştirerek kişiye özel benzersiz pasta, kurabiye ve cupkekler ortaya çıkarmayı amaçlıyorum. Ürünlerimde günlük ve doğal malzemeler kullanmayı tercih ediyorum.

“Kakao Bulutları ” ismi nereden geliyor?

Mavi Evdeki Ayı Kakao Bulutlarını İçmek İsterse?

Kalabalık sayılabilecek ve birbiriyle hiç alakası olmayan hayvanlar aynı evi paylaşıyorlar. Soğuk bir kış günü mavi evde iri cüsseli ayı ve adı gibi bücür(fare) ısınmak için sıcacık kakao içmek isterler, çünkü bücür üşümüştür ayı ise ona yardımcı olmak istemektedir.

Ayı bücüre ve kendisine kakaolu süt hazırlar. Ne var ki kakao süte tam karışmaz, hatta karışamaz ve sütün üzerinde kakao topakları oluşur. Bücür bundan olabildiğince rahatsız olmaktadır ayı ise bu kakao tozları kaybolsun diye sürekli karıştırmaktadır.

Bücür cüssesinden beklenmeyecek tiz bir sesle

-Ayıııııııııı bırak artık karıştırmayı diğe bağırır.

Ayı ise karıştırmayı bıraktığında, bücüre sütü içirebilmek için kakao topaklarına, kakao bulutları adını verir. Bu durum bücürün hoşuna gitmiştir. Artık sevimli bir oyundur aralarında. Kakao topakları dönüşüverir, kakao bulutlarına.

Biz bu çizgi filmi yıllar önce çok izledik Deniz’le. Ben Deniz’den daha meraklı bir halde, bu üç katlı evin her detayına dikkat kesiliyorum. Banyosu, merdivenlerindeki sevimli detayları, mutfağı…

O günden sonra Deniz’le kakao bulutlarını bardaklarımızda oluşturduk, sonra bildiğimiz en kuvvetli dalgayı çıkardık kaşığımızla. Bulutlar bazen kayboldu, bazen kaldı. Ama biz bardağımızdaki bulutlardan hiç rahatsız olmadık, sütümüz daha güzel ve daha lezzetliydi.

Hadi kakao bulutları içelim dediğimde, Deniz kakaolu sütü içeceğini bilerek, herzaman kocaman bir eveeet diyordu.

Sevgilerimle,

Nur Vural


Bizi takip edin: Twitter | Facebook

Butik Pasta

Butik pasta son yıllarda epey duyulan bir sözcük öbeği olmaya başladı. Butik kelimesinin sözlük anlamı her ne kadar kişiye özel yapılan bir işe işaret etmese de pasta ile beraber kullanıldığında bu anlama geldiği kesin. Yaptığım iş de tam bu zaten: Kişiye veya kuruma özel butik pasta, butik kurabiye, butik cup cake, butik tatlı, butik çikolata veya butik olan ve yenebilen tatlı olan herşey. Butik pastalar doğum günlerinden askere uğurlama durumlarına kadar geniş bir yelpazede talep edilmekte. Aynı şekilde butik kurabiye, butik cup cake, butik tatlı ve butik çikolatalar. Bu blogda daha önce yapmış olduğum butik pasta, kurabiye, cup cake vb çalışmalardan örnekler bulabileceğiniz gibi enteresan tariflere de zaman zaman yer verdiğimi göreceksiniz. Bu işle ilgilenen arkadaşlarımın yazılarını da bu butik pasta, kurabiye, cup cake, talı, çikolata vs vs bloğunda okuma şansı bulacaksınız. Size ait butik pasta, butik kurabiye ve diğer tariflere de gönderildiği takdirde yer vereceğim. Hepimize mutlu butik pasta ve kurabiyeler. Butik cup cake, tatlı ve çikolatalar da olabilir tabii..Kakao BulutlarıCopyright © 2011 Kakao Bulutları. İzinsiz kopya edilemez, çoğaltılamaz.
Paylaşın: